Otoplastika

Jedná se o operaci odstátých uší. Tento problém, ať už s odstávajícími, deformovanými nesouměrnými boltci úspěšně řeší operace uší neboli otoplastika. Jde o estetický problém, se kterým se potýká velká část populace a je vrozený.

  • Doporučujeme provádět v předškolním věku.
  • Zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii.
  • Obvaz zůstává na hlavě 10 – 12 dní.
  • Jeden měsíc je vhodné nosit na spaní a sport čelenku.
  • Operace uší je rychlá a téměř bezbolestná.
  • Zákrok je veden v záhybu za uchem, žádné jizvy tedy nejsou vidět.

Operace probíhá v lokální anestezii, trvá přibližně 1-1,5 hodiny. Ihned po zákroku je pacient puštěn do domácího prostředí. Hlava je obvázána elastickou bandáží vypodloženou vatou. Uši mohou být oteklé, z obou nebo jen z jedné strany. Do dvou týdnů by však měl otok i bolestivost zmizet. Je třeba poslechnout lékaře, nosit obvazy a přes noc na doporučenou dobu čelenku. Můžete také spát na zádech, čímž snížíte riziko, že Vás uši budou bolest. Po sejmutí obvazu byste se měli vyhnout aktivitám, při kterých může dojít k ohnutí ucha.

MUDr. Martin Šimkanin

MUDr. Martin Šimkanin

plastický chirurg

MUDr. Patrik Paulis

MUDr. Patrik Paulis

Plastický chirurg

MUDr. Simona Zunová

MUDr. Simona Zunová

Specialista estetické dermatologie

Dále nabízíme Korekci ušního lalůčku

Roztržení ušního lalůčku, nebo jeho přílišné roztažení těžkými náušnicemi či piercingem jsou nejčastějším důvodem k drobnému chirurgickému zákroku, při kterém lékař sešije ušní dírku a zkoriguje tak její velikost a tvar. Zákrok je vhodný pro každého, u koho došlo nějakým mechanizmem k poškození ušní dírky nebo celého lalůčku. Nejčastěji se to stává vytržením náušnice při oblékání či při neopatrném česání.

Při problému s ušní dírkou či lalůčkem je nejprve nutná konzultace s lékařem, který navrhne optimální postup. Vlastní zákrok nevyžaduje žádnou speciální přípravu, lze k němu tedy přikročit ihned po konzultaci. Zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii.

Pokud máte v lalůčku větší díru po tunelu, není možné ji jen sešít, jelikož by vznikl asymetrický trojúhelník. Je třeba odstranit vytaženou část a poté sešít části k sobě. V případě vytržené náušnice se rána pouze sešije. 

Umíme vyřešit nejen odstávající uši, ale i různé anomálie – jejich asymetrii, příliš velké nebo ploché ušní boltce. Dokážeme upravit také velikost konkrétní části ucha nebo z boltce odstranit pigmentová znaménka apod.