Flebektomie

MUDr. Libor Dvořáček

MUDr. Libor Dvořáček

Specialista cévní chirurgie

Křečové žíly trápí 70 % žen a 50 % mužů. Jejich léčba by měla začít okamžitě, při prvních náznacích vzniku. Křečové žíly nejsou jen estetickým problémem, ale mohou se stát příčinou vážných onemocnění jako je trombóza či bércové vředy.

Na klinice používáme nejmodernější a nejšetrnější postupy léčby křečových žil – flebektomii, sklerotizaci, laser a systém Clarivein s okamžitým výsledkem a naprosto bez omezení pro pacienta.

Mini – flebektomie  je mini-invazivní zákrok, způsob chirurgického odstranění bočních křečových žil z malých řezů pomocí speciálních háčků. Tento typ operace provádíme v lokálním znecitlivění. Při větším rozsahu bočních varikózních žil provádíme flebektomii jako hlavní výkon, případně volíme jiný typ operace, ale to si řídí specialista, který se pro danou operaci rozhodně na základě vyšetření. 

Jak se flebektomie provádí?

Nejprve se kůže nařízne a vzniklým otvorem se žíla pomocí těch speciálních háčků vytahuje ven a odstraňuje. Vstupní otvory jsou natolik malé, že se běžně nešijí. Po několika centimetrech se postup opakuje a lze takto odstranit i dlouhé úseky. Následné malé jizvičky během několika měsíců blednou a výsledně téměř nebývají vidět. Pokud by nějaká jizvička zůstala (Někdo trpí na jejich tvorbu) – můžeme ji odstranit pomocí laseru. 

Klient může po zákroku odejít domů. Minimálně 16 dní po zákroku je nutné nosit bandáže, či kompresivní punčochy a v prvních 5 týdnech je nutné se vyhýbat větším sportovním činnostem.

Vpichy nebo ranky se po zákroku obvykle zhojí do jednoho týdne. Drobné podlitiny se vstřebávají přibližně 2 – 6 týdnů.