Augmentace prsou (implantáty)

Každá žena touží po krásném, pevném poprsí. Augmentace prsou je vůbec nejžádanějším zákrokem plastické chirurgie. Nejčastěji se provádí augmentace pomocí silikonových implantátů, které navíc mohou vyřešit i problém asymetrie či poklesu prsů.

Velikost prsou (malá prsa) určuje řada faktorů – přirozeně daná velikost mléčné žlázy, množství tukové tkáně, která prs utváří, různé životní události jako je těhotenství a kojení, nebo změny tělesné váhy.

Řada žen s malými prsy se ptá, zda je možné velikost poprsí ovlivnit například cvičením. Pravda je taková, že vhodně prováděným cvičením může dojít ke zpevnění prsního svalstva, ale vlastní velikost prsů zůstává neměnná.

Jak to probíhá?

Rozhodnutí k operaci začíná při konzultaci s lékařem. Ten s Vámi probere motivaci k danému zákroku, zhodnotí celkový zdravotní stav a prodělané nemoci/operace. Velikost našeho poprsí určuje objem tukové tkáně a prsní žlázy. Zvětšení prsou je tedy zákrokem, při němž se nedostatek tkáně nahradí silikonovo-gelovými implantáty. Na jejich tvaru a velikosti se domluvíte na konzultaci zákroku spolu s lékařem. Následně Vám dá veškeré informace k přípravě na operaci, průběhu operace a k době rekonvalescence. V rámci konzultace může lékař pořídit fotografie do zdravotní dokumentace. Před operací bude třeba podstoupit nejen běžné předoperační vyšetření, ale i vyšetření u mamologa.

Implantáty se během operace umisťují pod velký prsní sval nebo na jeho povrch. Pod sval se implantát vkládá buď štíhlým ženám s malými prsy, nebo sportovkyním s vysokým podílem svalů v těle. V obou případech sval zakrývá okraj implantátu. Druhou možností je vložení implantátu na povrch velkého prsního svalu.

Pokud máte v plánu si pořídit rodinu, nemusíte se bát, implantáty Vás nijak neomezí ani při kojení.

Jaké jsou k dispozici implantáty?

Vybírat můžete mezi kulatými či anatomickými, které kopírují přirozený tvar prsou. Objem implantátů se nejčastěji pohybuje od 250–350 ml. Volba implantátů se odvíjí nejen od vašeho přání, ale také od tvaru hrudníku, z tohoto důvodu je třeba správný implantát vybrat s lékařem.

Naše klinika nabízí implantáty značek Motiva a Mentor.

Po operaci je nutné nosit speciální elastické prádlo, které má zásadní vliv na celkový výsledek operace. Elastické prádlo je nutné nosit minimálně 4 – 8 týdnů. Stehy jsou odstraňovány přibližně 10. až 14. pooperační den. Průměrná doba rekonvalescence po tomto zákroku je asi 3 – 4 týdny.

V případě zákroku v celkové anestezii je třeba mít předoperační vyšetření!

PŘEDOPERAČNÍ VYŠETŘENÍ informace

Předoperační vyšetření nesmí být starší 14-ti dnů před výkonem a je nutné výsledky přinést nejpozději v den operace.

Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni!

PŘEDOPERAČNÍ VYŠETŘENÍ obsahuje

Náběry

FW + krevní obraz, hemoglobin, hematokrit, INR (QUICK), APTT, Glykémie, Urea, Kreatinin, bilirubin, ALT, AST, ionty (Na, K), CRP, HIV, Moč a sediment

Vyšetření

Anamnéza, medikace, fyzikální vyšetření, EKG s popisem. V Závěru předoperačního vyšetření musí být vyjádření ke způsobu anestezie (lékařská zpráva musí obsahovat výslovné stanovisko, zda není námitek proti operaci v celkové anestezii).

+ SONO prsou a vyšetření mamologem.

MUDr. Martin Šimkanin

MUDr. Martin Šimkanin

plastický chirurg

MUDr. Patrik Paulis

MUDr. Patrik Paulis

Plastický chirurg