Redukce/Zmenšení prsou

Jedná se o chirurgický zákrok, který na rozdíl od většiny ostatních plastických operací, které mají především estetický efekt, je prováděn hlavně ze zdravotních důvodů. Bývá doporučován ženám, které trpí zdravotními obtížemi způsobenými nadměrnou velikostí a hmotností svého poprsí, jehož se nemohou zbavit ani poctivým cvičením.

MUDr. Martin Šimkanin

MUDr. Martin Šimkanin

plastický chirurg

MUDr. Patrik Paulis

MUDr. Patrik Paulis

Plastický chirurg

Jak to probíhá?

Rozhodnutí k operaci začíná při konzultaci s lékařem. Ten s ženou probere problémy, které jí nadměrná prsa způsobují, zhodnotí elasticitu kůže a prodiskutuje s ní představy o výsledné velikosti poprsí. Následně žena obdrží veškeré informace k přípravě na operaci, průběhu operace a k době rekonvalescence. V rámci konzultace může lékař pořídit fotografie do zdravotní dokumentace. Před operací bude třeba podstoupit nejen běžné předoperační vyšetření, ale i vyšetření u mamologa.

Zmenšení prsou spočívá v odstranění nadbytečné mléčné žlázy a kůže a v modelaci prsou. Modelací získává prs mladistvější tvar, zmenšuje se velikost dvorce, který se spolu s bradavkou posouvá zpět nahoru. Lékař volí operační techniku na základě přání klientky s ohledem na původní velikost a tvar prsou. Zmenšení a modelace prsou je tedy podstatně náročnější než například samotná modelace poprsí nebo zvětšení prsou s implantáty. Operace se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 2–3 hodiny.

Co získáte tímto zákrokem?

  • Uleví se vám od potíží s krční a hrudní páteří – bolestí spojených s rizikem dlouhodobých a trvalých následků na zdraví.
  • Minulostí budou i vaše případné problémy s dechem.
  • Zbavíte se psychického bloku, který možná máte při společenském kontaktu.
  • Zákrok je zpravidla spojený i s modelací prsou
  • Zmenšení prsou je v naprosté většině případů spojeno také s modelací kožního krytu. Podstata této korekční operace pak spočívá v následujícím:
  • zmenšení velikosti prsní žlázy
  • modelace prsní žlázy do požadovaného tvaru
  • posun prsního dvorce
  • odstranění přebytečné kůže

Po plastické operaci prsou doporučujeme nosit speciální kompresivní podprsenku. Minimální doporučená délka používání zdravotního prádla po zmenšení prsou se liší podle zvoleného způsobu redukce prsou.

Doba hospitalizace je obvykle 1–2 dny, alespoň 2 týdny klidový domácí režim dle charakteru povolání, po 5–6 týdnech je již možná plná aktivita.

Často je redukce prsou spojena také s modelací prsou.

V případě zákroku v celkové anestezii je třeba mít předoperační vyšetření!

PŘEDOPERAČNÍ VYŠETŘENÍ informace

Předoperační vyšetření nesmí být starší 14-ti dnů před výkonem a je nutné výsledky přinést nejpozději v den operace.

Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni!

PŘEDOPERAČNÍ VYŠETŘENÍ obsahuje

Náběry

FW + krevní obraz, hemoglobin, hematokrit, INR (QUICK), APTT, Glykémie, Urea, Kreatinin, bilirubin, ALT, AST, ionty (Na, K), CRP, HIV, Moč a sediment

Vyšetření

Anamnéza, medikace, fyzikální vyšetření, EKG s popisem. V Závěru předoperačního vyšetření musí být vyjádření ke způsobu anestezie (lékařská zpráva musí obsahovat výslovné stanovisko, zda není námitek proti operaci v celkové anestezii).

+ SONO prsou a vyšetření mamologem.

Samostatnou kapitolou je pak redukce mužských prsou pro gynekomastii, což je stav, kdy vlivem hormonální dysbalance dochází u mužů k růstu prsní žlázy až do rozměrů podobných ženskému prsu. Muži, trpící gynekomastií, také často trpí i obezitou, kde se ke zbytnělé žláze ukládá i tuk.

Pokud máte podezření na gynekomastii je nutná nejprve návštěva endokrynologa, který diagnozu potvrdí a poté můžeme  tento stav na základě jeho doporučení operačně vyřešit.

Po operaci je nutné nosit elastické prádlo a to po dobu 6 týdnů nepřetržitě. Sundavat je jej možné jen na sprchování.

Hojení po operaci je velmi individuální. Otoky a hematomy se vstřebávají přibližně po dobu 2 týdnů a postupně mizí. Jizvy se hojí a blednou přibližně od 6 měsíců do 1 roku. k jejich úplnému odstranění doporučujeme začít laserovou terapii. V jakém časovém odstupu od operace stanovuje náš specialista.

Sportovat můžete cca 6 týdnů od operace.