Reflexní masáž, na rozdíl od masáže klasické, působí především na úrovni nervové. Jednotlivé orgány a tkáně organismu jsou zásobeny nervovými vlákny, ta se na sebe ještě navazují vzájemně. Za účasti vyšších nervových center tak dochází k různým reflexním pochodům. Změny na vnitřních orgánech mohou vyvolat změny na povrchu těla, ve svalech či jiných vnitřních orgánech a naopak. Tyto změny zprostředkovává především tzv. vegetativní nervový systém.

Tato léčebná metoda se využívá především u funkčních, degenerativních a chronických revmatických onemocnění páteře a kloubů, u poúrazových stavů, u poruch prokrvení a u funkčních onemocnění vnitřních orgánů.

Účinky, jež se touto masáží dají vyvolat, se dělí na změny místní, tj. prokrvení a zvýšení teploty v místě působení a na vzdálené. Ty jsou vyvolány v místech, kde se s danou oblastí pojí nervově. K nim patří především změny prokrvení nebo ovlivnění svalového napětí, v neposlední řadě také ovlivnění bolesti.

Reflexní masáž se provádí na sucho , bez použití masážních prostředků, hmaty se provádí pomalu, v přesně daném pořadí. Poloha pacienta záleží na vybrané sestavě. Využívá se zejména polohy na břiše nebo v sedě. Každý hmat se zaměřuje na některou ze struktur (kůže, podkožní vazivo, fascie, sval, periost). Jedna masáž trvá přibližně 20 až 25 minut.

Základní masážní sestavy:

  • zádová sestava (nespecifikované bolesti zad, únava, kombinace CB a LS syndromu)
  • sestava pro šíji a hlavu (bolesti hlavy, krční páteře, bolesti horních končetin, únava, migrény, CC syndrom, CB syndrom)
  • pánevní sestava (LS syndrom, bolesti v oblasti bederní páteře a dolních končetin)

Reflexní masáž je vhodná pro:

  • zmírnění bolesti páteře
  • prokrvení tkání
  • snížení svalového napětí
  • ovlivnění patologie vnitřních orgánů a neurovegetativních poruch

Fyzioterapii obecně nedoporučujeme pro akutně nemocné, závažně nemocné a těhotné.

Máte dotaz nebo zájem o konzultaci?