Obřízka

Cirkumcise, neboli mužská obřízka, je chirurgické odstranění předkožky. Předkožka je kůže, která zakrývá konec penisu. Jde o malý chirurgický zákrok a rozlišuje se obřízka částečná a úplná.

Proč se muži nechávají nejčastěji obřezat?

 • Zdravotní problémy
  • Fimóza – předkožka je natolik zúžená, že ji nelze přetáhnout přes žalud a nepomohlo uvolnění například pomocí kortikoidních mastí.
  • Parafimóza – předkožku sice lze přetáhnout přes žalud, ale je natolik úzká, že ho zaškrtí, což zamezí jeho zásobování krví.
 • Hygienické důvody
 • Náboženské důvody

Jak to probíhá?

V prvé řadě je třeba přijít na konzultaci k plastickému chirurgovi, který je zkušený v provádění tohoto výkonu. Ten s Vámi probere vaše důvody k obřízce a vysvětlí Vám postup, a co obřízka obnáší, včetně pooperační péče a hojení. Zákrok se může provádět v celkové anestezii, nebo v lokální, kterou u nás upřednostňujeme, protože je to menší zátěž pro organismus.

Může se stát, že je krátká uzdička, tedy je nutné provést tzv. frenuloplastiku a to zpravidla současně.

Je extrémně důležité informovat plastického chirurga o užívání léků ovlivňujících srážlivost krve a to ještě před přijetím k zákroku.

Před operací je vhodné oholit okolí kořene penisu.

Zákrok trvá běžně 15–20 minut a je při něm kůže odstraněna buď skalpelem, nebo speciálními nůžkami. Rána je pak sešita několika stehy. Při obřízce lze přihlédnout k přání pacienta a odstranit více vnitřní nebo vnější předkožky. Úplná obřízka se oproti částečné vyznačuje rychlejším hojením a výrazně menším počtem pooperačních komplikací.

Jaká jsou pooperační rizika či komplikace?

 • Otok penisu trvající několik dnů.
 • Infekce místa řezu.
 • Krvácení z rány, vyžadující si případnou operační revizi.
 • Trvale změněná nebo omezená citlivost žaludu penisu.

První soulož po cirkumcizi nemusí být moc příjemná z důvodu vyšší citlivosti jizvy, ale lze pociťovat i krátkou kůži na penisu. Tyto pocity rychle vymizí, protože se kůže trochu povolí a jizva za nějakou dobu není ani patrná. Obřízka ovlivňuje sexuální výkonnost pozitivně a muži mají při sexuálním aktu delší výdrž. Jde o snížení citlivosti penisu na dotyky i výskytu předčasné ejakulace. Tento efekt je ale velmi individuální. Má na něj vliv mnoho jiných faktorů, jako je psychika či nemoci.

V případě zákroku v celkové anestezii je třeba mít předoperační vyšetření!

PŘEDOPERAČNÍ VYŠETŘENÍ informace

Předoperační vyšetření nesmí být starší 14-ti dnů před výkonem a je nutné výsledky přinést nejpozději v den operace.

Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni!

PŘEDOPERAČNÍ VYŠETŘENÍ obsahuje

Náběry

FW + krevní obraz, hemoglobin, hematokrit, INR (QUICK), APTT, Glykémie, Urea, Kreatinin, bilirubin, ALT, AST, ionty (Na, K), CRP, HIV, Moč a sediment

Vyšetření

Anamnéza, medikace, fyzikální vyšetření, EKG s popisem. V Závěru předoperačního vyšetření musí být vyjádření ke způsobu anestezie (lékařská zpráva musí obsahovat výslovné stanovisko, zda není námitek proti operaci v celkové anestezii).

MUDr. Patrik Paulis

MUDr. Patrik Paulis

Plastický chirurg