• bezbolestný zákrok
  • aplikace tekutiny přímo do žíly
  • bez nutnosti hospitalizace

Konzultace s MUDr. Liborem Dvořáčkem na klinice Medical Institut v Plzni.

Drobné žilky na nohách, které mají červenou nebo červenomodrou barvu, se nazývají venektázie, neboli intradermální varixy. Svým tvarem připomínají keříčky, metličky či pavoučky, proto se jim též říká „metličkové nebo pavoučkové varixy, metličkové žilky“.

Intradermální varixy, zejména kosmetický problém, mohou být ve větším množství varovným signálem již závažnějšího zdravotního problému. Svědčí o přetlaku v hlubokém žilním systému, kdy dochází k oslabení žilní stěny a nedomykavosti žilních chlopní. Krev se poté dostává z hlubokého do povrchového cévního řečiště, následkem zvýšeného žilního tlaku dochází k postupnému vývoji křečových žil (varixů).

Mezi faktory, jež se podílí na onemocnění žil, zařazujeme: dědičnost, nadváha, těhotenství, nezdravý životní styl, dlouhodobá práce v sedě či ve stoje, hormonální změny, hormonální antikoncepce a některá onemocnění cévního systému. Onemocnění žil dolních končetin se považuje za civilizační nemoc.

Laserové odstranění metliček

Odstranění rozšířených žilek se provádí cévním laserem GentleYAG laser, Candela, USA. Laserový paprsek reaguje s červeným krevním barvivem a tepelně zataví tzv. metličky až do síly 4 mm. Jde o velmi přesné zaměření laserového paprsku, nedochází tak k poškození okolní tkáně. Laser GentleYAG je vybaven chlazením pomocí CO2, čímž se jednak snižuje bolestivost, zadruhé se zlepšuje hojení po výkonu. Samotný výkon trvá několik minut, doba závisí především na rozsahu ošetření. U rozsáhlejších cévních projevů, například hemangiomů, žilek na dolních končetinách či ohně, může být nutné zákrok opakovat několikrát.

Mírné zarudnutí kůže po výkonu ustupuje do několika hodin. Ošetřované místo byste po několik dalších dnů neměli zbytečně namáčet a několik týdnů po ošetření se nevystavujte přímému slunci, nepoužívejte ani opalovací krémy. Při nedostatečném výsledku lze ošetřní opakovat po 3-4 týdnech.