Žíly

Na naší klinice působí už několik let MUDr. Libor Dvořáček – specialista cévní chirurgie, který se věnuje problematice křečových žil a metliček. S těmito nevzhlednými projevy dolních končetin se setkáváme u straších i mladších klientů, častěji však u žen. V těhotenství se objevují křečové žíly až ve 30 procentech.
Křečové žíly neboli varixy- jsou rozšířené žíly různé velikosti vznikající nejčastěji na povrchových žilách, vznikající dědičnou méněcenností vaziva v žilní stěně, vedoucí k rozšíření žíly a k nedomykavosti žilních chlopní. Zpětný tok krve zvyšuje žilní tlak, vnikají otoky a odtok krve a mízy z dolní končetiny směrem k srdci je zhoršen. Metličky neboli mikro varixy patří také mezi křečové žíly a postihují oblasti dolních končetin ale i celého těla. Postižená končetina je ohrožena zánětem, v těžších případech dochází ke vzniku bércového vředu. Vznik křečových žil urychluje dlouhodobé stání, těžká fyzická a statická práce. K rizikovým faktorům pro vznik varixů jsou vyšší věk, ženské pohlaví, těhotenství, rodinná zátěž, práce ve stoje, nadváha a také zácpa. Některé faktory ovlivnit nemůžeme, druh práce, snížení váhy i složení stravy do určité míry ano.  

Vyšetření žil s MUDr. Liborem Dvořáčkem

 

Co naše klika nabízí v oblasti odstraňování varixů

Laserové odstranění metliček-mikrovarixů

Odstranění ,,pavučinkových,, žilek cévním laserem GentleYAG laser, za použití paprsku reagujícího s červeným krevním barvivem, který tepelně zataví tzv. metličky až do síly 4 mm. Jde o velmi přesné zaměření laserového paprsku a nedochází tak k poškození okolní tkáně. Laser Gentle YAG je vybaven chlazením pomocí CO2, čímž se jednak snižuje bolestivost a zlepšuje se hojení po výkonu. Samotný výkon trvá několik minut, doba závisí především na rozsahu ošetření. U rozsáhlejších cévních projevů, jako jsou například hemangiomy, žilky na dolních končetinách či ohně, může být nutné zákrok opakovat několikrát.

 • Sonografické vyšetření dolních končetin barevným Dopplerem

Ultrazvukové vyšetření v kombinaci s Doppler sonem umožňuje zobrazit šířku cévy, její „světlost“, tloušťku stěny, přítomnost trombů a sklerotických plátů atd., ale také přesně změřit rychlost a směr proudu krve v ní, určit, jestli krev proudí plynule nebo víří, nakreslit přesnou křivku proudu a z jejího tvaru poznat, zda má krev volnou cestu, nebo jsou naopak cévy zúžené a krev proudí proti odporu, kde se zúžení nachází.

 • Sklerotizace varixů – křečových žil

Odstranění rozšířených žilek nebo větších mikrovarixů provádí náš lékař aplikací tzv. sklerotizačního roztoku Aethoxysclerolu. Tento roztok lze aplikovat přímo do žilky ve formě tekutiny nebo pěny. Principem sklerotizace je navození chemického poškození vnitřní výstelky žilky a tím dojde k jejímu slepení a zajizvení. Takto poškozenou žilku tělo samo vstřebá. Tento ambulantní výkon lze provést opakovaně po 3-4 týdnech. Mírné zarudnutí kůže po výkonu ustupuje do několika hodin. Ošetřované místo byste po několik dalších dnů neměli vystavovat přímému slunci. Po výkonu je potřeba nosit elastické kompresivní punčochy II. kompresní třídy po dobu 1-2 týdnů.

 • Chirurgické odstranění varixů metodou Clarivein

Odstranění rozšířených žilek neboli metliček lze provést aplikací tzv. sklerotizačního roztoku Aethoxysclerolu. Tento roztok lze aplikovat přímo do žilky ve formě tekutiny nebo pěny. Lze takto doplnit operační výkon nebo začít terapii metliček touto velmi šetrnou metodou. Principem sklerotizace je navození chemického poškození vnitřní výstelky žilky a tím dojde k jejímu slepení a zajizvení. Takto poškozenou žilku tělo samo vstřebá.  Sklerotizace dobře provedená je nebolestivá a provádí se ambulantně tzn. bez nutnosti hospitalizace. Výkon lze provést opakovaně po 3-4 týdnech. Mírné zarudnutí kůže po výkonu ustupuje do několika hodin. Ošetřované místo byste po několik dalších dnů neměli vystavovat přímému slunci. Po výkonu je potřeba nosit elastické kompresivní punčochy II. kompresní třídy po dobu 1-2 týdnů.

 • Chirurgické odstranění varixů – flebektomie

Ambulantní mini chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna poškozená část žíly, za použití několika drobných vpichů a řezů pouze v lokální anestezii. V přesně stanovených místech je proveden malý řez či vpich, velký asi 3–5 mm, přes který jsou křečové žíly podvázány, zkráceny a některé odstraněny. Operace může být doplněna i sklerotizací žil. Cílem metody je odstranit veškeré křečové žíly, které jsou nadbytečné a po operaci nebudou chybět.  

Proč právě k nám:

 • Profesionální lékařský přístup a metody léčby
 • Moderně vybavený operační sál
 • Moderní vyšetřovací metody a léčba
 • Rychlý, bezbolestný miniinvazivní zákrok v lokální anestezii
 • Krátkodobá rekonvalescence
 • Zákrok bez hospitalizace
 • Rychlý návrat do běžného režimu klienta

MÁTE DOTAZ NEBO ZÁJEM O KONZULTACI?

Nebo zavolejte na

+420 775 123 528