Operace Lupavých prstů

Toto onemocnění, postihuje šlachy ohýbačů prstů a jejich poutka, která tvoří tunel, ve kterém šlachy vedou. V momentě, kdy dojde ke zúžení kanálu šlachy, které brání jejímu hladkému průchodu šlachovým poutkem, tak dochází ke vzniku jakési bolesti, vyvolávající pocit lupnutí či přeskočení v prstu a omezí také jeho pohyb.

Příznaky

Pokud při ohnutí nebo natažení postiženého prstu vám v něm bolestivě přeskočí, zadře se, lupne je to nejspíš tento problém. Bolest může být i poměrně výrazná. Kdo tímto nejčastěji trpí, jsou ženy středního věku a jinak zcela zdravé. Onemocnění může, ale také souviset s mnoha jinými onemocněními, mezi něž se řadí syndrom karpálního tunelu, cukrovka, či revmatická artritida.

Léčba

Léčba lupavého prstu závisí na tom, jak dlouho tímto člověk trpí. Možné jsou steroidové injekce, které mají svá rizika v možném prasknutí šlachy při běžné činnosti a také možný návrat tohoto onemocnění, nebo chirurgický zákrok.

Pooperační péče

Operovaná oblast může být lehce bolestivá. Ideální je udržovat končetinu ve zvýšené poloze, což mírní bolestivost i otok. Také je důležité nejlépe hned po operaci začít s pohybem prstu, aby nedošlo ke srůstání šlachy s okolím, což by mohlo poškodit hybnost prstu.

Pokud po operaci přetrvává poohnuté postavení prstu, léčí se dlahováním a přikládáním pružného tahu. Ruku je nutné šetřit alespoň 2 týdny, v případě těžké fyzické práce až 4 týdny.

MÁTE DOTAZ NEBO ZÁJEM O KONZULTACI?

Nebo zavolejte na

+420 775 123 528