Odstáté uši

Máte odstáté uši? Většinou tento problém začínáme řešit v pubertě, když si z nás spolužáci dělají legraci, do té doby to vadí většinou jen maminkám a opravdu se s tím musí člověk smířit?

Nemusí! Proto jsme tu mi a provádíme otoplastiku odstátých uší již od 6-ti let věku.

 • Nejmodernější metody bez viditelných jizev
 • Zkušení chirurgové, kteří zvolí metodu s maximálním efektem
 • Rychlá rekonvalescence a minimum bolesti
 • Řeší pozice ušních boltců či rekonstrukce ušních lalůčků
 • Prováděna většinou pouze v lokální anestezii
 • Zákrok je veden v záhybu za uchem, výsledné jizvy jsou navždy skryty
 • Operace uší má i výrazný psychologický význam

Operace uší je rychlá, téměř bezbolestná korekce pozice ušních boltců či rekonstrukce ušních lalůčků zdeformovaných po nošení náušnic. Je záležitostí estetickou, nikoliv funkční. Patří mezi nejvyhledávanější zákroky estetické korektivní chirurgie.

Plastika uší nebo-li otoplastika je pak operace těchto odstátých nebo deformovaných ušních boltců. Tato vada může být jednostranná i kombinovaná s různým tvarem a velikostí boltců. Operaci lze provádět po ukončení jejich růstu, to znamená přibližně po šestém roce života.

Zkušený plastický chirurg může napravit i neúměrnou velikost ušního boltce jako celku, jednotlivých částí, stejně tak jako boltce s výraznými záhyby a vráskami nebo boltce natažené. Může také vymodelovat ušní boltce nové, tam kde chybí vlivem vrozených vad nebo následkem zranění.

Po celou dobu operace se pracuje pouze v zadní části ucha, řez je veden v záhybu za ušním boltcem, takže jsou výsledné jizvy navždy skryty za boltcem, velmi nenápadné a nejsou vidět. Celá operace trvá 1-1,5 hodiny a provádí se v lokální anestezii. Bude-li to pacient vyžadovat, může zákrok absolvovat i v lehké celkové anestezii. Operace se provádí ambulantně nebo při jednodenní hospitalizaci.

Díky plastické operaci uší se už mnoho lidí vyrovnalo se svým handicapem, který je trápil řadu let.

Doporučujeme provedení plastiky uší u dětí kolem pátého roku věku, ještě před začátkem školní docházky. Chrupavka boltců je u dětí relativně měkká a poddajná, takže tvarování chrupavky je snadnější a hojení probíhá bez výraznějších bolestí. V dospělém věku je nutné chrupavku obvykle pevněji fixovat a vzhledem k dosti velké četnosti nervových zakončení je fixace chrupavky a tlak na boltec v obvazu vnímán více bolestivě a zejména v prvních dnech je třeba bolestivost tlumit analgetiky. Jinak horní věková hranice pro plastickou operaci uší je dána pouze celkovým zdravotním stavem. Do osmnácti let pacienta je možné otoplastiku provést jen se souhlasem rodičů nebo zákonného zástupce nezletilého pacienta.

Předoperační příprava u otoplastiky
Předpokladem pro plastickou operaci uší je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav.

 • Akutní zánětlivé či virové onemocnění nejméně 1 měsíc před operací
 • 3 týdny před plastikou uší  žádné akutní či zánětlivé onemocnění či onemocnění kůže
 • 2-3 týdny před otoplastikou vysadit léky zvyšující krvácivost
 • u žen vyloučena gravidita

Pokud bude plastika uší prováděna v místním znecitlivění, u dětí a mladých zdravých pacientů do 35 let není nutné předoperační vyšetření.

Pooperační péče u plastiky uší

 • po zákroku kontrola druhý den a další po 10 dnech, kdy se sejme celkový obvaz hlavy
 • po sejmutí obvazu denně sprchovat a mýt vlasy a chránit boltce čelenkou po dobu dalších 10 dnů na noc a při pobytu venku, zejména v chladném počasí
 • 14 po operaci odstranění stehů
 • po 10-12 dnech po operaci běžný režim
 • sportování možné až po 3-4 týdnech

Tyto údaje jsou orientační – proces hojení je u každého individuální.

Přechodná snížená citlivost některé části kůže boltce je po otoplastice častá, k jejímu obnovení dojde postupně během 4-10 týdnů, výjimečně později.

Zvětšení klitorisu

Zvětšení klitorisu

Nepříjemné pocity v oblasti intimních partií trápí ženy po porodech a v období menopauzy, ale nezřídka se s nimi setkávají i mladé dívky. Častá nespokojenost s těmito citlivými partiemi vede k tomu, že si ženy neužívají sex a stydí se před svými partnery. V situaci,...

Augmentace bodu G

Augmentace bodu G

Sexualita je důležitou součástí života každé ženy. Uspokojivý sexuální život má mnoho zdravotních výhod, ale také má pozitivní vliv na naši pohodu a činí nás odolnými vůči stresu. Někdy je však dosažení sexuálního uspokojení obtížné, ne-li nemožné pro některé ženy. ...

Obřízka

Obřízka

Cirkumcise, neboli mužská obřízka, je chirurgické odstranění předkožky. Předkožka je kůže, která zakrývá konec penisu. Jde o malý chirurgický zákrok a rozlišuje se obřízka částečná a úplná. Proč se muži nechávají nejčastěji obřezat? Zdravotní problémy Fimóza –...

Lift paží

Lift paží

Povislá kůže zdaleka není jen otázkou obličeje a krku, povolení se může objevit i na našich pažích, kde pak tvoří nepříjemné kožní nadbytky. Děje se to dokonce velmi často, zejména u žen, které se pak potýkají s tzv. „závěsovitými“ tricepsy. A příčina? Nejčastěji...

MUDr. Martin Šimkanin

MUDr. Martin Šimkanin

plastický chirurg

Máte dotaz nebo zájem o konzultaci?