Znaménka

Znaménka mohou mít různou velikost, tvar i barvu. Pravidelné kontroly na naší klinice Medical Institut jsou důležité kvůli vzniku melanomů, které sice mohou být relativně dlouhou dobu neaktivní, ale v případě, že se zaktivují, jde o jeden z nejagresivnějších typů nádorů.

Maligní melanom samozřejmě může vzniknout i na dříve zdravé kůži tím, že se začne vytvářet barevná skvrna, která se postupně rozšiřuje a ztlušťuje. Měnit se může začít i do té doby bezproblémové mateřské znaménko. V takovém případě je vhodné, aby dané znaménko zkontroloval kožní lékař. Jedná-li se o maligní melanom, je nutné co nejdříve zahájit léčbu – odstranit znaménko kvůli vzniku metastáz.

4 základní formy melanomu:

1) Maligní melanom šířící se povrchově

Jde o nejčastější typ melanomu, uvádí se že sem spadá až 65 % melanomů. Jak nadpis napovídá, rozšiřuje se nejprve na povrchu pokožky a teprve v pozdější fázi proniká do hlubších vrstev kůže. Pak se projevuje vytvořením jakéhosi hrbolku na povrchu kůže, často na tmavě hnědé až černé plošce.

2) Nodulární melanom

Již od začátku typicky viditelný hrbol na kůži, který nás již může varovat, že nádor prorůstá do větší hloubky. Jedná se zhruba o 20 % všech melanomů.

3) Lentigo maligna melanom

může vzniknout na kůži vlivem slunečního záření. Jde o plošná ložiska, kde se střídají světlejší a tmavší odstíny hnědé barvy. Nejčastěji je evidujeme u starších osob.

4) Akrolentiginózní melanom

Akrolentiginózní melanom je záludný tím, že zpočátku může vypadat jako obyčejná bradavice a to i díky specifickému výskytu na našem těle – vzniká totiž především na periferních partiích, typicky na ploskách či dlaních nebo dokonce pod nehty. Někdy vypadá jako nevinná modřina či mozol. Diagnosticky pomůže, když pigmentová změna vyrůstá z oblasti pod nehtem do okolního nehtového valu.

MÁTE DOTAZ NEBO ZÁJEM O KONZULTACI?

Nebo zavolejte na

+420 775 123 528