Znaménka a jejich odstranění

Jsou malá i velká, často zbarvená do hněda a má je snad každý člověk. Znaménka.
Mateřská znaménka vznikají už při vývoji plodu před narozením. Většina z nich se objeví kvůli nezhoubnému bujení buněk, to ale někdy může přejít do zhoubného. V každém případě je velmi důležité včas odhalit, že znaménko začíná být nebezpečné, a odstranit jej.

Všechny tyto zákroky provádí naši dermatologičtí lékaři po podrobné konzultaci s klientem.

Rezervujte si svůj termín ještě dnes na tel.: 775 123 528.

Ne každé znaménko na těle může být znaménkem krásy. Dokládají to statistiky, které hovoří o tom, že každoročně onemocní rakovinou kůže 1 500 lidí. Mateřská znaménka bychom si měli také nechat pravidelně kontrolovat u dermatologa, protože až padesát procent melanomů vzniká na podkladě pigmentovaného znaménka.

Některá mateřská znaménka jsou na kůži od narození, jiná se objeví až v průběhu života. Jejich vznik ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo melanin, naši ochranu kůže před ultrafialovým zářením. Zároveň ale znaménka mohou vzniknout i jako následek spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění, věku.

Odstranění znamének na klinice Medical Institut v Plzni.

Co nabízíme v oblasti odstranění znamének

1) Vyšetření znamének dermatologem

Lékař provede vyšetření znaménka dermatoskopem, navrhne vhodnou formu odstranění přímo pro Vás. Zhodnotí celkový zdravotní stav, zda projevy na kůži nemohou mít souvislost s některým celkovým onemocněním, zjišťuje některé dědičné zátěže k danému estetickému problému.

2) Odstranění znamének, výrůstků, névů atd. laserem

Při rozhodování zda nechtěné znaménko odstranit, máte dvě možnosti. Některá znaménka lze bez problému odstranit laserem. Takový zákrok má velké množství výhod, což jsou především rychlost zákroku a minimální doba rekonvalescence. Po takovém zákroku můžete bez problému odejít do práce, neboť nebudete mít žádné bolesti či komplikace.

Nejdůležitější věcí při odstraňování znaménka laserem je, aby jej nejdříve prohlédl lékař specialista. Ne všechna znaménka lze odstranit laserem. Některá musí být vyříznuta a poslána k odbornému posouzení, zda je vše v pořádku či není. Velmi důležitou roli hraje v těchto případech čas!

Pouze včas rozpoznaný melanom – rakovina kůže – má šanci na příznivou budoucnost.

3) Odstranění znamének, výrůstků, névů atd. elektrokauterem

Elektrokauterem lze odstraňovat drobné defekty na kůži bez nutnosti šití a nějaké krvavé metody. Elektrickým skalpelem za použití různých typů nástavců a použití různých programů přístroje lze odstraňovat např. pigmentová znaménka, drobné hemangiomy, pavoučkové névy, bradavičky a jiné kožní útvary a defekty.

Během hojení se vytvoří drobný stroupek, který není třeba nijak ošetřovat. Po výkonu se lze normálně vrátit zpět do normálního režimu.

4) Odstranění – excize znaménka s histologickým vyšetřením

Velké pigmentové výrůstky či znaménka odstraňujeme pomocí elektrokauteru, odstraněné znaménko je pak vloženo do speciálně určené nádobky a dále zasláno na histologické vyšetření pro vyloučení rakovinového bujení.

Ze zákroku nemusíte mít obavy. Jedná se pouze o ambulantní proceduru, která je díky lokálnímu znecitlivění téměř bezbolestná. Lékař nejprve oblast znecitliví injekcí s anestetikem, pak skalpelem znaménko vyřízne a ranku zašije. Zákrok trvá okolo 15 minut.

V případě podezření lékař po vyříznutí posílá znaménko na histologický rozbor. Tím se zjistí, jestli bylo znaménko rakovinotvorné, nebo ne.Na vytáhnutí stehů k nám přijdete za 7–14 dní po zákroku. Alespoň jeden měsíc byste se pak měli vyhýbat sluníčku, sauně, dlouhým koupelím a intenzivnímu sportování či posilování.

Shrnutí

  • možno odstranit chirurgicky, CO2 laserem, nebo elektrokauterem
  • pokud je nutná histologie, odstraňují se chirurgicky
  • provádí se v místním znecitlivění
  • stroupek po CO2 laseru nebo elektrokauteru mizí po několika dnech
  • je třeba se chránit před slunečním zářením

Proč právě k nám

  • Profesionální a vyškolený lékařský personál
  • Naše klinika vlastní nejmodernější laserové přístroje na trhu
  • Velmi rychlé vyhotovení výsledků histologického vyšetření
  • Specializované poradenství v oblasti prevence zdraví

MÁTE DOTAZ NEBO ZÁJEM O KONZULTACI?

Nebo zavolejte na

+420 775 123 528