Zaměřujeme se na přirozený vzhled pacienta po zákroku, odborný profesionální přístup a špičkové materiály.

Botulotoxin je látka, produkovaná bakteriemi Clostridium Botuli a jako medicínský preparát je v ČR distribuován pod čtyřmi různými názvy. Z místa vpichu se do těla nevstřebává. Dávka použitá k ovlivnění vrásek jedné lokality se rovná jedné desetině dávky běžně používané při léčbě některých neurologických onemocnění.

 • okamžité odstranění mimických vrásek
 • viditelně mladší vzhled
 • dlouhodobý efekt
 • bezpečná aplikace
 • bez rizika

Celebrity na klinice Medical Institut v Plzni.

Jaké problémy toto ošetření řeší?

 • uvolnění vrásek od mračení
 • vrásky na čele
 • vrásky mezi obočí
 • vrásky ve vnějších koutcích očí
 • vrásky u horního rtu
 • uvolnění nežádoucího výrazu obličeje
 • nadměrné pocení

Zákrok je téměř bezbolestný a po aplikaci dochází k výraznému omezení tvorby potu. Efekt trvá 9-12 měsíců i déle, s opakovanou aplikací se výsledný efekt ještě více prodlužuje.

Jak funguje toto ošetření?
Naši odborníci vyberou nejvhodnější produkt pro vaši pleť a pomocí velmi tenké jehly jej aplikují pod vrásku. Místa vpichů jsou téměř neviditelná. Přípravek začíná působit druhý den po zákroku, maximální účinek se dostaví za 3 – 7 dnů.

Průběh ošetření
Před ošetřením doporučujeme absolvovat konzultaci s lékařem na naší klinice. Projedná s vámi vaše představy o výsledném efektu a posoudí, zda je pro vás tato metoda vhodná. Popřípadě navrhne jinou metodu, která splní Vaše představy. Samotné ošetření nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Pouze je třeba přijít na ošetření bez nalíčení. Odstranění vrásek botulotoxinem probíhá ambulantně a trvá pouze několik minut a to v závislosti na rozsahu ošetření. Ošetření je téměř bezbolestné a bývá velmi dobře snášeno.

Zákrok je téměř bezbolestný a klienti ho dobře snášejí. V případě obavy z bolestivosti ošetření je možné si nechat hodinu před zákrokem aplikovat znecitlivující krém. Na ošetřovaná místa pomáhá také přiložení chladivého polštářku před aplikací.

Existují dva odlišné způsoby injekční aplikace
Vrásku je možné vyplnit či postříknout výplňovým materiálem (nejčastěji jde o kyselinu hyaluronovou, či vlastní tuk) popřípadě je možné pomocí botulotoxinu omezit pohyb mimického svalu, který vrásku způsobuje. Tato metodika bývá vhodná u takzvaných mimických vrásek, které najdeme nejčastěji u kořene nosu, u vnějších očních koutků a na spáncích nebo na čele.

Klient ihned po ošetření odchází domů a není nijak limitován v běžných činnostech. Bezprostředně po zákroku nedoporučujeme chodit na přímé slunce, navštěvovat saunu a bazén. 24 hodin od ošetření nedoporučujeme používání make-upu a jiné kosmetiky.

Pokud je aplikace prováděna lékařem za dodržení stanoveného postupu a potřebných intervalů aplikace, pak jsou rizika minimalizována. Ošetření botulotoxinem je jedno z nejbezpečnějších vůbec, vedlejší účinky jsou vzácné, například modřinky po vpichu, které brzy vymizí.

Přibližně 1% populace trpí tzv. nadměrným pocením podpaží, dlaní nebo nohou. Nejedná se o pocení související s termoregulací organizmu, ale o vrozený sklon k nadměrné produkci nepříjemného potu, většinou vystupňovaný stresem. Obtíže obvykle začínají již v pubertě a zřídka mizí v dospělosti nebo v pokročilém věku. Stav se odborně nazývá vrozená hyperhidróza a lze ji efektivně omezit pomocí botulotoxinu. Mechanizmus účinku je v tomto případě podobný jako při odstranění pohybu svalů způsobujících vrásky v obličeji. Blokuje přenos nervového vzruchu mezi nervem a žlázou.

Kontraindikace
Botulotoxin nesmí být používán v těchto případech:

 • Alergie na léčivou látku nebo jinou složku přípravku (Alergii na botulotoxin má cca 12 % žen).
 • Při výskytu infekce v místě plánované aplikace.
 • Při sepsi (celkové infekci organismu).
 • Při oslabení nebo ochabnutí svalů v místě plánované aplikace.
 • U osob s chronickým svalovým onemocnění jako je například Lambert-Eatonův syndrom nebo s neurologickým onemocněním typu ALS a jiných.
 • V průběhu těhotenství a kojení.

Trvanlivost výsledků

Doba působení botulotoxinu je minimálně 4 až 5 měsíců.

Po aplikaci může dojít k poklesu jednoho obočí, čím dojde k asymetrickému vzhledu. V takovém případě je zapotřebí zavolat ošetřujícímu lékaři, který malým množstvím tuto asymetrii rychle upraví.

Vůči botulotoxinu vzniklo mnoho předsudků, především díky špatné informovanosti veřejnosti a díky případům neodborné aplikace. Naši lékaři z Medical Institutu jsou zkušení profesionálové, kteří garantují, že aplikace botulotoxinu dodá obličeji odpočatý a mladistvý vzhled, nikoliv strnulý či udivený výraz.

Pro koho je tento zákrok vhodný?
Aplikovat botulotoxin je možné ženám i můžu ve věkové kategorii od 18 do 65 let

Mýty a předsudky

Je to JED!

Ano, tato látka skutečně patří mezi toxiny a dokonce je to nejsilnější neurotoxin na naší planetě. Právě proto jej hojně využíváme celosvětově v medicíně. Například v neurologii pomáhá při potlačování příznaků nepravé migrény, protože je díky němu možné zmírnit bolest způsobenou zatínáním svalů hlavy. Medicína ráda využívá všechny přírodní jedy, protože při správné dávce je jejich účinek léčivý. A naopak, každý lék se může změnit v jed, pokud je podán v nadměrné dávce. V estetické medicíně se používá pouze zlomek bezpečné dávky.

Aplikace příšerně bolí!

Aplikace se zásadně provádí tenoučkou, velmi jemnou jehlou. Každý z nás má však jiný práh bolesti. Někoho injekce zabolí, jiný ji vůbec nepocítí. Pokud však injekce představuje pro klientku či klienta problém, použije lékař lokální anestetikum ve formě znecitlivujícího krému.

Toto není pro mě…

Přibývajícím vráskám a pocení se nevyhne nikdo z nás, a to bez ohledu na věk a pohlaví. Možná si ani neuvědomujete, že vaše hluboká vráska mezi obočím připadá ostatním jako známka věčného hněvu, nebo necítíte vlastní pot, který otravuje ostatní. Otázkou je, kdy vám začnou množící se vrásky vytvářet další rýhy na čele, kdy se pro vás stanou psychologickou zátěží nebo kdy si uvědomíte, že věčný pot vás již začíná profesně i společensky diskriminovat. Pro každého není aplikace botulotoxinu samozřejmě nutná.

Muži mají přirozeně stárnout, toto ošetření je jen pro ženy!

Ovšem. S krásou a všem kolem ní jsou spojovány především ženy, jenže i muži chtějí vypadat dobře a teto trend se objevuje především v posledních letech. Muži se za to přestávají stydět a hrdě to přiznávají. Ani oni si nepřejí, aby jejich vrásky vypovídaly o jejich věku či životní situaci. Konec konců, vzhled a celkový image je tím, o co jde v dnešní době v neposlední řadě, a to jak u žen, tak i u mužů. Proč byste i vy, muži, nemohli vypadat odpočatě, a přitom adekvátně svému věku?

Pocení je přeci přirozené! Proč bych si měl/a nechat tuto látku aplikovat, abych se tohoto zbavil/a. Není to zdravé!

Ano, pocení je nutné, protože zajišťuje optimální termoregulaci organismu a pomáhá vylučovat z těla toxické látky. Avšak, jestliže pocení obtěžuje už nejen vás samotné, ale i vaše okolí, je rozumné vyhledat odborníka a nechat si nadměrně se potící místa ošetřit. Aplikací botulotoxinu se potní žlázy v žádném případě nijak nenaruší a ani neutěsní. Botulotoxin jen na určitou dobu zablokuje informaci mířící z nervových zakončení do příslušné potní žlázy, že má vyprodukovat pot. Ostatní potní žlázy, rozeseté po celém těle budou nadále udržovat termoregulaci.

MUDr. Alena Dvořáčková

MUDr. Alena Dvořáčková

MUDr. Milan Kuneš

MUDr. Milan Kuneš

Mudr. Kristýna Junková

Mudr. Kristýna Junková

MUDr. Miloš Ondruš

MUDr. Miloš Ondruš

Máte dotaz nebo zájem o konzultaci?